Ingatlanfotózás
tippek és trükkök
a profi ingatlanfotóstól
Hogyan készíts akár egy mobiltelefonnal olyan ingatlanfotókat, melyek segítségével gyorsabban és magasabb áron tudod értékesíteni eladó, vagy kiadó ingatlanod?
Ebben a rövid leírásban összefoglaljuk, hogyan készíthetsz akár mobiltelefonnal olyan fényképeket, melyek jobb minőséget képviselnek mint a konkurens hirdetésekben szereplő képek. Ezzel óriási lépést tehetsz az ingatlan eladhatóságának növelése érdekében.
Ahhoz, hogy jó képeket készíts eladó vagy kiadó ingatlanodról, a legfontosabb, hogy a fotózandó helyiségek rendezettek legyenek.
Olvasd el és alkalmazd a 20 pontos ingatlanfotózás előtti checklist javaslatait!
Ha van időd, legyél saját otthonod home stager-e, és használj dekorációs elemeket!
Válassz technikát
Az elérhető legmodernebb telefonnal fotózz! Ha van lehetőséged, akár kölcsön is kérhetsz egyet.
Így állítsd be a telefont ingatlanfotózáshoz
Az automata üzemmód a modern telefonoknál már a legtöbb esetben elég jó eredményt ad. Ha értesz hozzá, vagy van időd és energiád, természetesen elmélyedhetsz a beállításokban, de nem feltétlenül ezen múlik a jó kép.
Ha nagyon sötét a szoba és az ablakból túl sok fény jön, érdemes átváltani manuális módra, és kicsit feljebb húzni az expozíciós csúszkát, hogy a beltér világosabb legyen.
RAW formátum, széles látószög, HDR mód
Ha lehetséges, fotózz RAW vagy RAW+JPEG minőségben! A RAW formátumú képek jobban szerkeszthetők. Ez akkor fontos, ha utólag is szeretnéd módosítani a képeket. Ha igénybe vennéd fotóretusálási szolgáltatásunkat, mindenképp RAW formátumban fotózz!
A telefon beállításai között válaszd ki a széles látószögű felvételt és ha lehet, a HDR módot is. Figyelj arra, hogy ne legyen túl széles a látószög, mert az már irreálisan torzíthatja a teret!
Milyen magasságból fotózz a lakásban?
Az esetek 90%-ában a gyomorszáj és mellkas közötti magasság lesz az ideális. Ha szemmagasságból fotózol, túl sok lesz a mennyezet a képen, vagy túl alacsonynak tűnhet a belmagasság.
Ha alacsony bútorokat fotózol, lejjebb viheted a telefont. Ha magasabbak (pl. konyhapult), akkor picit feljebb, hogy a kamera rálásson a pultra.
Hogyan tartsd a telefont a letisztult ingatlanfotókért?
Ha nincs állványod, kézből kell fotóznod. Ügyelj rá, hogy stabilan tartsd a telefont, mindig két kézzel. A legjobb, ha az egyik oldalát egy stabil felülethez (pl. szekrény, asztal, fal) tudod támasztani.
Tartsd a telefont merőlegesen! Ezt onnan tudod ellenőrizni, hogy a függőleges vonalak valóban függőlegesek maradnak. Ha ferdék, korrigálj a telefon döntésével.
Kültéri fotóknál vagy galériából lefelé fotózva természetesen megengedett a telefon megdöntése.
Ha van hangvezérlés, bátran használd! Így kisebb az esélye, hogy bemozdul a kép.
Álló vagy fekvő képek legyenek?
Bár az álló formátum egyre népszerűbb a mobiltelefonok miatt, enteriőr fotóknál a fekvő formátum az ajánlott.
Egyrészt a legtöbb helyiség vízszintesen szélesebb (kivéve mellékhelyiségek, kamrák, lépcsőházak), másrészt a szemünk is szélesebb területet fog be vízszintesen.
Részletfotókhoz vagy kisebb helyiségekhez használhatsz álló formátumot is.
Mennyi képet készíts?
A fontos helyiségekről (nappali, konyha, étkező, fürdő) érdemes 3-4 fotót is készíteni. Inkább több képet csinálj, mint hogy valami lemaradjon!
Mikor fotózz?
A szoba tájolásától függ, melyik napszak a legjobb. Szórt fényben (felhős időben) érdemes fotózni, mert ilyenkor egyenletesebb a megvilágítás.
Ha saját magad készíted a képeket, szánj rá egy egész napot, és fotózz különböző napszakokban! A profi fotósok több expozícióból állítják össze a tökéletes képet.
Húzd fel a redőnyöket, és ha az ablakból nem zavaró látvány tárul eléd, húzd el a függönyöket is!
Kültéri fotók: mit és honnan fotózz?
Te ismered a legjobban az ingatlanodat! Ha van egy különleges része, azt mindenképp mutasd meg!
Készíts egy utcaképet az ingatlanról! Ha igazán profi hirdetést szeretnél, fotózd le a környék látványosabb részeit is.
Kertes ház esetén fotózd le a kertet is, úgy, hogy az épület is szerepeljen a képen.
Kültéren a napszak is számít: délután és napnyugta előtt a déli, délnyugati tájolású épületek mutatnak a legjobban, míg keleti, délkeleti tájolás esetén a reggeli órák kedvezőbbek.
Hogyan készíts tökéletes beltéri fotókat?
A beltéri fotókat napközben készítsd, amikor a legvilágosabb van!
A lámpák felkapcsolása megosztó téma. Ha túl sötét a helyiség, érdemes felkapcsolni a világítást. A dekorációs fények mindig jól mutatnak.
Ha hideg fehér izzók vannak a szobában, felkapcsolhatod a lámpákat nappal is, mert a fényük közel áll a természetes fényhez. A meleg fehér (sárgás) izzókkal bánj óvatosan!
Honnan és milyen irányba fotózz?
Három fő nézőpontból érdemes fotózni:
- A helyiség bejáratából a szoba belseje felé.
- Az egyik sarokból a szoba közepe felé.
- A fal mellől, párhuzamosan a szemközti fallal.
Ügyelj arra, hogy ne vágd ketté a tárgyakat!
Kerüld, hogy nagy bútorok takarják ki a tér egy részét! Néha érdemes néhány kisebb bútort átmozgatni, hogy a tér tágasabbnak hasson.
A nappali, az étkező, a konyha és a fürdőszoba a legfontosabb helyiségek – ezekre fordítsd a legtöbb figyelmet!
A helyiségekről készíts egy fotót az ajtóból is, hogy érzékeltetni tudd a teret.
Ha van egy különösen vonzó részlet (szép bútor, dekoráció, design elem), helyezd a kép hangsúlyos pontjára!
Sikeres ingatlanértékesítést kívánunk! 🚀
Ha segítséget szeretnél az elkészült képek retusálásában, vagy mégis inkább egy profi fotóst bíznál meg az ingatlanod portfoliójának elkészítésére, akkor keress minket!
+36 70 943 37 27
info@covision.hu
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.